A laptopot használók egyik legnagyobb félelme az, hogy webkamerájukat kihasználva megfigyelik őket,irodájukat vagy házukat. Épp ezért a szervizünkbe leadott laptopok kb. felénél le van ragasztva a webkamera szigetelőszalaggal, sőt volt olyan is, hogy sebtapassztal volt eltakarva a látkép.
Most megnézzük, vajon van-e mitől félni, és igazuk van-e a takargatóknak.
Érdemes elolvasni ezt a levelet?
Webkamerával megfigyelés?
Elméleti szinten lehetséges, hogy a webkamerát kihasználva élőképet továbbítson a számítógéped, így elvileg igenis megtörténhet az, hogy valaki megfigyeljen Téged.
Azonban a helyzet nem ennyire egyszerű, hiszen távolról elég nehéz elindítani a webkamerát, ugyanis annak elindítására kell valamilyen program, ami meg akara hívni a webkamerádat. Ilyen lehet egy webböngésző, vagy a Skype, Viber, stb. Igen ám, de épp az adatvédelmi szabályok miatt mielőtt a webkamerához hozzáférést engedne a rendszer, egy biztonsági figyelmeztetést dob fel, hogy valóban engedélyezed-e az adott programnak, hogy elindítsa a webkamerádat? Itt természetesen engedélyezned kell, ha azt szeretnéd, hogy a webkamerád képet tudjon továbbítani valahová. Ha nem engedélyezed, nem fog elindulni a webkamera.
Tehát illetéktelen személy csak úgy tudja elindítani a webkamerádat, ha előtte valamilyen kémprogramot juttatott el a számítógépedre, és még ekkor is engedélyezned kell a webkamerához a hozzáférést.
Honnan tudod, vesz-e a kamera?
A számítógépek 99%-ánál a webkamera mellett van egy kis visszajelző LED, ami világít akkor, amikor a webkamera működik. Próbáld ki, a Tiéden van-e ilyen! Nos, ezt kijátszani nem lehet, tehát hiába indítja el egy kémprogram a kamerádat, ez a LED akkor is világítani fog. A működése egyszerű, ezért megkerülhetetlen: ahogy a kamera elektromos feszültséget kap, úgy a LED is, tehát a kettő együtt működik. Ezt épp biztonsági okok miatt építik be a gyártók a termékeikbe.
Akkor nem kell aggódni?
Alapvetően nem. Elméletben ugyan elképzelhető, hogy valaki feltörje a gépedet, eljuttasson rá egy kémprogramot, és Te véletlenül engedélyzed a webkamera működését, de még mindig ott van a visszajelző LED, amin látod, ha a webkamerád épp aktív.
De a legfontosabb kérdés nem is ez, hanem az, hogy mégis, kinek állna érdekében egy átlagos felhasználónál leskelődni? Ha távolkeleti vagy orosz hackerek szórakozásból teszik, mégis, mit látnak? Az esetek 99,9%-ában egy unatkozó ember arcát, aki unaloműzés gyanánt a számítógép előtt ülve nézi a Facebookot, ez pedig bizonyára nem egy túl érdekes "műsor", így nem valószínű, hogy bárki is energiát pazarolna a rendszer többlépcsős feltörésére.
Végezetül: most őszintén, számos laptopnál látjuk, hogy le van ragasztva a webkamera, de még egyetlen mobiltelefonon se láttunk ilyet. Márpedig az mégis csak többet van a kezedben, asztalon, stb. vagyis több látnivalót tud nyújtani, nemde? Ott mégsincs ez a rettegés.
Ez egy rossz összeesküvés elmélet, aminek egy átlagos emberre nézve gyakorlatilag semmilyen kockázata nincs. Mi azt javasoljuk, hogy ne ragaszd le a webkamerádat,hanem használd arra, amire való: tartsd a kapcsolatot barátaiddal videóbeszélgetések útján is.
Ne félj a leskelődőktől, használd bátran a webkamerádat!