Elsősorban a Facebook-on, de más közösségi oldalakon is gyakori, hogy vírusként terjednek a kamuhírek. Ezek a hírek semmi másra nem jók, csak arra, hogy megtévesszék az olvasót, és minden ésszerűséget mellőzve rábírják az olvasót arra, hogy kattintson rá a cikkekre.
És persze ez az egész egy nagy büdös átverés! De akkor miért csinálják?
Érdemes elolvasni ezt a levelet?
Miért léteznek kamuhírek?
Kezdjük az elején. A Google abból él, hogy hirdetéseket ad el cégeknek. Ebben semmi újdonság nincs. És a Google a saját keresőoldalán történő hirdetésmegjelenésen kívül úgy is jelenít meg hirdetéseket, hogy azt mások weboldalán teszi közzé. Például nagy látogatottságú hírportálokon. Ez a gyakorlatban úgy működik, hogy a hírportál (vagy bármilyen más webhely üzemeltetője) és a Google egymással megállapodást kötnek, hogy a weboldalon megjelenési felületet (hirdetési felület, reklám hely) biztosít a webhely üzemeltetője a Google rendszerében megvásárolt hirdetések részére. Így amikor az adott weboldalt valaki megnézi, akkor a hirdetés amit lát, valójában nem a weboldal, hanem a Google által értékesített hirdetés.
A Google így tudja a hirdetési felületeinek számát nagy mértékben növelni, a weboldal üzemeltetőjének pedig nem kell azzal vesződni, hogy hogyan adja el a hirdetési felületeit egy-egy megrendelőnek. És persze a megjelent hirdetésekért a Google fizet a webhely üzemeltetőjének, magyarán a hirdetésből befolyt bevételének egy részéről lemond.
Márpedig a számok törvénye alapján minél több látogatója van egy webhelynek, az annál több megjelenített hirdetést jelent, ami pedig több pénzt. Ügyeskedő emberek pedig erre rájátszva kitalálták, hogy nem vesződnek azzal, hogy egy valódi webhelyet működtessenek, és oda csábítsanak sok látogatót, mert ezzel sok a meló. Megpróbálják megfogni a dolog egyszerűbbik felét, és olyan kamuhírekkel teli weboldalakat hoznak létre, amelyek reményeik szerint nagy mennyiségű kattintást fognak elérni.
Milyenek a kamu hírportálok?
Egyrészt vannak azok az oldalak, amik nagy nevű valódi hírportálok nevére hasonlító oldalt hoznak létre, az eredeti domainnévre emlékeztető domain névvel. Például a Hír TV weboldala a www.hirtv.hu, míg az erre hajazó kamu oldal a www.hir-tv.com. A 24.hu hírportál "másolata" a www.hir-24.eu, az MTV Híradójának weboldala a www.hirado.hu, a kamu oldal pedig a www.hirado.top. Az origo.hu "helyett" ott az origo-hirek.net, origo-online.net, a TV 2 Tények (www.tenyek.hu) helyett pedig a tenyek24.net, tenyek24.eu, tenyek-online.com.
Másrészt vannak az "önálló" weboldalak, amelyek nem egy másik, nagy nevű, ismert weboldal farvízén próbál hitelesnek tűnni, szimplán csak gyártja a tartalmakat és vagy elhiszi valaki, vagy nem. Ilyenek a hirhugo.hu, tutihirek.org, fejezet.com, anephangja.com, egyazegyben.com, figyelo-net.com, mindenegyben.com, netbulvar.eu, tudasfaja.com, www.atudas-faja.hu, vilagunk.hu, dobbenetes.com, erdekestudni.com, stb.
Milyen híreket publikálnak?
Mindenféle olyan hírt, ami lehetőség szerint nagy érdeklődést fog kiváltani. Vagy olyat, amin tömegek háborodnának fel, vagy olyat, ami tömegek életét teszi egy pillanat alatt jobbá, vagy amire tömegek várnak régóta, és végre most megtörtént.
Példák:
- A Fidesz visszaállítaná a sorkötelezettséget - ezzel is védve az országot a migránsoktól.
- Bevezetik a kötelező szombati munkanapot!
- A kómából felébredt Schumacher videóinterjúja.
- Hernádi Judit elképesztő kirohanása...
- A kislány vett egy játékot, de a pénztáros rögtön eldugta a pult mögé.
- Botrány! Egy jó érzésű ember sem képes lenyelni azt, amit Vajna Timi
- Lendvai Ildikó sírdogálni kezdett a haza állapotán
- Döglött tyúk is van egy debreceni orvosi rendelő udvarán- botrányos felvételek…
- Fontos információ: Világszerte megszakadhat az internet, mutatjuk mely két napon
- Hatalmas örömhír a családoknak! 2019. január 1-től NAGYMÉRTÉKBEN NŐ Ennek a támogatásnak az összege: 2019. január 1-től ezek az 1,2,3,4 GYERMEKES családok havonta plusz 100 ezer forintot kapnak!!!
- A titok, amit az orvosok nem árulnak el: Mutatjuk, hogy szabadulhatsz meg a tetvektől gyorsan és olcsón
- Ez 3 nap leforgása alatt kitakarítja a tüdőd, még azon esetben is, ha többmint 5 éve dohányzol!
- Az MSZP begyógyítaná a Trianon okozta sebeket
Hogyan kerüld el ezeket?
Egyszerűen csak ne kattints rá, ha ilyen típusú "hírrel" találod magad szemben. Ha egy cikk címe érezhetően gyanús, már-már hihetetlen, akkor nézd meg az cikk webcímét, így megtudhatod, hogy van-e valóságalapja a cikknek vagy sem. Hidd el, ha tényleg valami elképesztően nagy dolog történik (mint amilyenről ezek a kamucikkek címei szólnak), az neves híroldalakon (vagy sport oldalakon, bulvár oldalakon) is fent lesz, nekik pedig hihetsz.
Próbáld meg teljesen józanul végiggondolni, hogy vajon igaz lehet-e a hír vagy sem, és ha valami túl szép, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg nem az.
A legrosszabb pedig az, hogy ezeket a kamu híreket megosztják az emberek a Facebookon, elolvassa az ismerős, aki szintén megosztja, és így tovább. És ezek az oldalak csak azért képesek létezni, mert sokan kattintanak a cikkeikre. És minél kevesebben kattintanak ilyen oldalakra, annál kevesebb ilyen oldal, annál kevesebb kamuhír lesz a jövőben.
Nem mellesleg a Facebook is eléggé komolyan dolgozik olyan algoritmusokon, amelyek kiszűrik az ilyen oldalak cikkeit, és egyszerűen meg sem jelenítik ezeket a tartalmakat, azonban ezek az algoritmusok manapság még inkább kevesebb, mint több sikerrel működnek.
Ne dőlj be a kamuhíreknek, és főleg ne oszd tovább őket!