Amióta feltalálták a vezeték nélküli kommunikációt, azóta jelent problémát a gyenge térerő. Elég csak a mobilokra gondolni, vagy a WiFi-re. Persze időről-időre javul a helyzet, de igazából még mindig vannak hiányosságok.
De mit tehetsz, hogy otthon jó legyen a WiFi jelerőssége? Van egy jó tippünk!
Érdemes elolvasni ezt a levelet?
Nem mindegy, hol a router.
Routernek nevezzük azt az eszközt, ami az internet kapcsolatot szétosztja az asztali számítógépek, laptopok, vagy épp WiFi-n csatlakoztatott okostelefonok és tabletek között. A router szórja a WiFi-t, vagyis (többek között) a router-en múlik, hogy mennyire erős a WiFi, mekkora területet fed le. A másik fontos tényező a környezet kialakítása, vagyis, hogy mennyire vastagok a falak, milyen zavaró jelek vannak (pl. mikrohullámú sütő, vagy másik router, például a szomszédé). A harmadik tényező pedig a router elhelyezése, pozíciója. Nagyon nem mindegy, hogy hová van téve a router. És általában rossz helyen van.
Tipikusan úgy történik a router pozíciójának meghatározása, hogy megnézik, hová a legegyszerűbb tenni, hol zavar legkevésbé esztétikailag, és persze, hogy hol van a bejövő internet csatlakozási pontja. Ideális esetben még annyi történik, hogy annyit mozgatnak a routeren, ameddig a kábel még épp elér.
Az egyik ügyfelünknél találkoztunk olyannal, hogy a WiFi router egy vasbeton lépcső alatt kialakított kis lyukban volt elrejtve, elvégre ott nem látszik. Ez igaz is, csak a vastag beton falak egyből nagy mértékben árnyékolták le a WiFi jelet, így az egész házban eléggé korlátozott volt a jelerősség.
Hová jó tenni a routert?
Mivel a routerek körsugárzó antennával vannak szerelve, ezért célszerű minél inkább annak a területnek a közepére tenni, amely területet le szeretnénk fedni WiFi-vel. Érdemes figyelembe venni az ajtónyílásokat, falakat, stb., hiszen ahol tiszta rálátás van a routerre, arra jobban terjed a WiFi jel is.
Amennyiben van álmennyezet, akkor ha mód van rá, nagyon optimális hely a ház/lakás középpontja környékén az álmennyezet felé tenni a routert. De figyelj rá, hogy utólag hozzáférhető legyen a router, vagyis mindenképpen szükséges egy kis szerelőablakot tenni a gipszkartonra, vagy pedig nagyobb méretű süllyesztett lámpa mellé tenni a routert, amit könnyedén kivehetsz, és a helyén hozzáférsz a routerhez, ha valami miatt szerelni vagy cserélni kell.
Azt viszont tudnod kell, hogy a routert bárhová is tervezed tenni, oda mindenképpen szükséges kábeles kapcsolatot kialakítani a modemtől, valamint elektromos csatlakozás is szükséges. Így az álmennyezetes megoldás leginkább új ház építésénél, vagy egy komolyabb felújításnál jöhet szóba, előrelátó tervezéssel.
Nálad milyen a WiFi jelerőssége?