Kezdj el az eddigieknél többet figyelni a számítógépedre, így kevesebb bajod lesz vele, és több örömöt fogsz benne lelni.
Például az egyik olyan terület, ami igen sok bosszúságot tud okozni, az a vírusok és kémprogramok összeszedése. Először is, nézzük meg, miket is nevezünk vírusoknak, és miket kémprogramoknak:
Vírus: olyan számítógépes kis programok, melyek akartunk ellenére kerülnek a számítógépre. Többnyire rosszindulatú programok ezek, melyek korlátozzák vagy megakadályozzák a számítógép használatát, végső esetben akár törölhetnek is adatokat.
Kémprogram: a vírusokhoz hasonlóan ezek is rosszindulatú programok, szintén akaratunk ellenére kerülnek rá a számítógépre, azonban ezeknek az elsődleges célja nem a számítógép használatának korlátozása, hanem adatok kinyerése, és azok elküldésére (a program készítői számára) szolgálnak. Rendkívül veszélyes dolog ez, hiszen akár billentyűzet leütés figyelő is lehet benne, így könnyedén megszerezhetik így a banki hozzáférés adatait, vagy egyéb személyes adatokat a rosszindulatú emberek.
Látható, hogy mindkét kártevőtől érdemes nagyon óvakodni. Ehhez célszerű több dolgot is megtenni, egyik sem túl bonyolult.
- Továbbküldős emaileknél a címzetteket ne a másolat, hanem a rejtett másolat mezőbe tedd, így az email címek nem keringenek szabadon az interneten. Ugyanerre kérd meg az ismerőseidet is, vigyázzatok egymás email címeire.
Magyarázat: sok kémprogram az email címeket gyűjt, így kiépítve a későbbi levélszemét küldéshez az adatbázist. Ugyancsak emailben később vírusok és kémprogramok is érkezhetnek. - Csak megbízható weboldalakat látogass. Soha ne látogass és főleg ne tölts le bármilyen tartalmat olyan weboldalakról, amik nem megbízhatóak. Honnan tudható, hogy mely weboldalak megbízhatóak? Egyrészt a jól ismert oldalakban megbízhatsz, másrészt az .hu végződésű weboldalak is általában megbízhatóak. Viszont kerülni kell azokat a weboldalakat, amelyek közel sem az elvárt tartalommal bírnak, vagy amelyek megkérnek, tölts le valamit, és csak úgy léphetsz tovább, stb. Nehéz ezt jól meghatározni, a lényeg azonban: hagyatkozz a józan eszedre. Ha gyanús, inkább zárd be mielőbb.
Tipikusan magas kockázattal járó oldalak: warez (illegális tartalmak letöltésére szolgáló) és szexuális tartalommal rendelkező oldalak. - Használj vírusirtót - de csak egyet! Rendkívül fontos egy jó vírusirtó szoftver használata. Vannak ingyenes, olcsóbb és drágább szoftverek is, természetesen a minőségük között is jelentős különbség van. Az ingyenes szoftverek jellemzően kisebb biztonságot nyújtanak a fizetősökkel szemben, ám így is fényévekkel magasabb védelmet nyújt, mint ha semmilyen sem volna. A fizetős szoftverek tulajdonképpen éves díjfizetésűek, vagyis az első aktiválástól számított egy éven keresztül frissíti az adatbázist interneten keresztül, ezt követően újra meg kell vásárolni a szoftvert. Az olcsóbbak 5-6 ezer forintba kerülnek, a drágábbért pedig 12-15 ezer forintot kell fizetni, de évente ez a költség is jóval kedvezőbb, mint vírusokat összeszedni, és javíttatni a számítógépet.
Miért írtuk, hogy csak egyet? Sokan úgy gondolják, hogy a több vírusirtó nagyobb védelmet nyújt - ez alapvetően még igaz is lehetne - azonban gyakorlatilag használhatatlanul lassúvá teszi a számítógépet, hiszen folyamatosan egymást is ellenőrzik a vírusirtók, így egy ördögi kör alakul ki. Tehát használj csak egyet, de az jó legyen!
Ha szeretnél vírusirtó szoftvert beszerezni, keresd értékesítőinket!
Használj vírusirtót!