Az egyik legnagyobb probléma a sok okoskütyüvel, hogy mindegyik WiFi-n kell csatlakozzon az internethez. Míg jó tíz éve csak elvétve lehetett WiFi hálózatokkal találkozni, addig mára szinte minden háztartás része a WiFi, és mindenki egyre több WiFi-s eszközzel csatlakozik az internethez.
A probléma az, hogy a házak szerkezeti elemei árnyékolják a WiFi routerek jeleit, és a routertől néhány szobával arrébb bizony sokszor már semmilyen jel sincs.
De természetesen nem lenne ez a levél és ez a felvezető, ha megoldás nem létezne rá.
Érdemes elolvasni ezt a levelet?
Nagyobb jel, hosszabb hatótáv
Logikus, hogy minél nagyobb jelerősséggel történik a sugárzás, annál nagyobb a hatótáv, de mivel a routerek jelerősségével nagy csodát nem tudunk művelni, ezért itt az egyedüli segítség a nagyobb antenna tud lenni. Egy nagyobb antenna tényleg nagyobb jelerősségre képes, de nagy csodát ne várj ettől, nem fogja megduplázni a jelerősséget, maximum 10-20%-ot dob hozzá.
Range Extender, avagy jel továbbító
Vannak olyan eszközök, amik kifejezetten WiFi jel erősítésére, továbbítására vannak kitalálva. Ezeket range extendernek hívjuk. A range extendert úgy kell beállítani, hogy csatlakozzon fel a meglévő WiFi hálózatunkra, majd a "befogott" jelet továbbítsák.A lényeg, hogy egy range extender csak annyi jelet tud továbbítani, amennyit fog. Tehát ha pl. a szélső szobáig nem ér el a WiFi, a középsőig viszont igen, akkor a range extendert ne a szélső szobába tedd (ott már nincs mit erősíteni), hanem a középsőbe. Így az ott megfogott jelet fogja továbbítani, ami a szélső szobában már biztosan fogható lesz.
Vannak kábeles megoldások is!
Még jobb megoldás, de ritkán van rá lehetőség, ha kábeles jelet tudunk továbbítani. Magyarán a range extender nem WiFi-n fogja meg a jelet amit továbbít, hanem kábeles kapcsolaton tökéletes jelet kap a routertől, és ezt a kábeles jelet WiFi jellé alakítja. Ez sokkal stabilabb és erősebb jel, mivel veszteség nélkül (legalábbis minimális veszteséggel) érkezik a bejövő jel.
Ez mindenképpen jobb megoldás, sőt itt az sem lényeg, hogy a range extender WiFi hatótávon belül legyen a fő routerhez képest, a nehézséget mindössze az jelenti, hogy a végpont és a router közé kábeles kapcsolat kell, ami a legtöbb esetben nem áll rendelkezésre, és sok esetben nehézkes volna utólag is kivitelezni.
Minden esetre a legjobb mindig a kábeles kapcsolat, így ha egy mód van rá, törekedj arra, de WiFi-vel sem lehetetlen megoldani nagyobb területek lefedését, csak több macerával és költséggel jár.
Az erő legyen Veled, és a routereddel.