Bizonyára minden Huawei felhasználóhoz eljutott már a hír a Google bojkottal kapcsolatosan, de nem tiszta a kép, hogy mit is jelent ez valójában. Ahogyan a jövőt tekintve sem világos, hogy mi várható.
Megpróbáljuk összeszedni Neked, hogy miről is van szó, és érinti ez a felhasználókat vagy sem.
Mi ez az egész?
Amerika és Kína között dúl a kereskedelmi háború, és ahol csak lehet, megpróbálnak egymásnak betartani, persze szigorúan úgy, hogy lehetőség szerint az csak a másik félnek fájjon. Épp ezért Trump kitalálta, hogy előírja az amerikai cégeknek, hogy meg kell szüntetniük a partneri kapcsolatot kínai partnereikkel, ezzel megbénítva őket. Csakhogy ez gyakorlatban azt jelenti, hogy a nagy amerikai tech cégek nem szolgálhatják ki a kínai partnereket, például a Huaweit (ami jelenleg a világon a 2. legnagyobb mobiltelefon gyártó).
Az első hírek alapján ez azt jelenti, hogy a Huawei telefonok nem használhatják majd az Android operációs rendszert, valamint a Google Play áruházat, a Gmailt, YouTube-ot, és egyéb Google szolgáltatásokat.
Mivel a Huawei telefonjai alapvetően az Androidra épülnek, az Android pedig nem sokat ér a szoftveráruház nélkül, így elsőre kimondható, hogy a Huawei telefonjai ezzel elvéreztek, és senki sem fogja vásárolni őket. De természetesen ez nem ennyire egyszerű.
Kiket érint, és mikortól?
Itt jön az első csavar a történetben. Ugyanis először arról szóltak a hírek, hogy a már piacon használatban lévő és a boltok polcain található készülékek továbbra is használhatók és azokról nem lesznek törölve ezek a szoftverek, ám frissítést a továbbiakban nem fognak kapni. Elvben a jövőben gyártásra kerülő készülékek viszont már nem használhatják ezeket a szoftvereket, ami komoly probléma.
Aztán az első sokkot követően Amerika adott egy 90 napos felmentést a bojkott alól a cégeknek, vagyis 2019. augusztus 19-ig semmilyen változás nem várható, utána viszont életbe lépnek a korlátozások.
Tehát az elmondható, hogy augusztus 19-ig semmilyen változás és korlátozás nem fog érinteni senkit. Ezt követően bizonytalan a helyzet, de jelenleg úgy néz ki, hogy a jelenleg piacon lévő készülékek továbbra is teljeskörűen használhatók lesznek, ám a jövőben frissítéseket nem fognak kapni.
Mit lép erre a Huawei?
A Huawei eddig is érezte, hogy nagy a függősége a Google-től, ezért már korábban elkezdték fejleszteni a saját operációs rendszerüket, vagyis előfordulhat, hogy a jelenlegi két nagy platform (iOS és Android) mellett megjelenik egy harmadik okostelefon operációs rendszer is. Lássuk be, ez a piaci versenyre jó hatással lenne, más kérdés, hogy mennyire tudna sikeres lenni.
Időközben viszont állítólag a Google is erőteljesen lobbizik azért, hogy ne kelljen tartania a bojkottot, és mehessen minden az eddig megszokott kerékvágásban.
Mi a helyzet a többi amerikai céggel?
Tech vonalon ez a korlátozás a többi amerikai céget is érinti, így az Intel, Qualcomm és egyéb cégek sem szállíthatnak alkatrészeket, chipeket kínai partnereiknek, viszont ez kevéssé érinti a Huawei-t, hiszen eddig is saját chippeket használtak, így ez inkább a jövőbeni esetleges együttműködést gátolja, és nem a jelenlegi működést befolyásolja.
Viszont a Facebook alkalmazás (ezzel együtt a Messenger és WhatsApp) alap helyzetben nem lehet rajta a kínai készülékeken, megint más kérdés, hogy a jelenlegi helyzet alapján utólagosan bárki feltelepítheti, így ez valódi korlátozást nem jelent.
Most akkor vegyél vagy sem Huawei-t?
Alapvetően a helyzet bizonytalan. Sokan úgy gondolják, hogy az egész csak fel van fújva, és valódi veszély nem fenyegeti a felhasználókat, ugyanakkor az tény, hogy ha Trump nem vonja vissza a korlátozásokat, vagy legalább nem enyhít rajtuk jelentős mértékben, az hatással lesz a felhasználókra. Mivel az augusztus 19-i határidő vészesen közeleg (eddig kaptak határidőt a felek a szükséges intézkedések meghozatalára), ezért mi azt javasolnánk, hogy érdemes ezt a bő 2 hónapot kivárni, és figyelni a híreket.
Ha sikerül valamiféle egyezséget kiharcolni a feleknek, akkor bátran vásárolhatsz Huawei-t nyár végén, ha pedig nem, akkor megnyugtató, hogy nem költöttél el sok pénzt egy olyan termékre, amiket csak korlátozásokkal tudnál használni.
Pánikolni tehát felesleges a Huawei-ügy miatt, de érdemes kivárni, hogy mi lesz a valódi helyzet a moratórium után.