Bármennyire is hihetetlen, a 2016-ban használt jelszavak TOP 10-es listájára pillantva az látszik, hogy a legtöbb felhasználó még mindig nem törődik az online fiókjainak biztonságával.
Te ne tartozz közéjük, és használj olyan jelszót, amit nehéz feltörni. Íme néhány tipp!
Érdemes elolvasni ezt a levelet?
Hogyan törnek fel egy fiókot?
Természetesen számos módszer létezik egy fiók feltörésére, de a legprimitívebb módszer egyszerűen a próbálgatás. Ilyenkor semmi mást nem kell tenni a rosszakaródnak, mindössze találomra bepötyög néhány lehetőséget, és bízik abban, hogy valamelyikkel betalál. Ez természetesen csak akkor jöhet össze neki, ha egyszerű jelszavad van. Ha az elkövető netán ismer Téged, és a jelszavad valamilyen személyes kötődésű (pl. a neved, a születési dátumod, vagy ezek kombinációja, stb.), akkor még egyszerűbb dolga van. Ugye nem a keresztneved a jelszavad?!
De a TOP 10-es listán még egyszerűbb jelszavak is vannak, már-már hihetetlen, hogy ilyen kombinációkat még mindig tömegével használnak felhasználók. A listát a különböző ellopott jelszóadatbázisok elemzéséből állították össze.
Íme a TOP 10-es lista
1. 123456
2. password (magyarul: jelszó)
3. 12345678
4. qwerty (angol kiosztású billentyűzeteken a felső betűsor balról haladva)
5. 12345
6. 123456789
7. football
8. 1234
9. 1234567
10. baseball
Milyen a tuti jelszó?
A legjobb, ha a jelszónak semmi köze hozzád, a családodhoz, munkádhoz, stb. Legjobb, ha teljesen értelmetlen karaktersorozat, van benne kis és nagybetű, szám, speciális karakter, és persze relatíve hosszú (min. 8-10 karakter). Ideális esetben minden fiókhoz más-más jelszót kellene használni, és persze időközönként cserélgetni.
Igénybeveheted jelszógenerátorok segítségét is, de akár a Chrome böngésző is tud segíteni.
A Chrome címsorába írd be, hogy chrome://flags és a megjelenő képernyőn görgess le a Jelszógenerálás részhez. A legördülő menüből az Alapértelmezett helyett válaszd azt, hogy Engedélyezve.
A Chrome újraindítását követően amikor valamilyen regisztrációs űrlapra érkezünk, akkor a böngésző generál nekünk egy jelszót, amit vagy elfogadunk, vagy generáltatunk vele újat, vagy pedig átírjuk és használunk sajátot.
Az egyetlen probléma, hogy nehéz lesz megjegyezni, pláne, ha sok helyre sok jelszó kell.
Egy tipp, ahogyan mi csináljuk!
Az emberi agy értelmes szavakat és szóösszetételeket képes könnyedén megjegyezni, teljesen értelmetlen karaktersorozatot viszonylag nehezen. Viszont az értelmes szavak könnyedén feltörhetők. Kivéve, ha egy kicsit megfűszerezed őket.
Válassz ki egy szót jelszavadként. Nézd meg, mely betűket tudnád kicserélni számokra úgy, hogy mégis ugyanaz a szó maradjon. Például az "o" betűket nullára, vagy az "i" betűt egyesre, a nagy "E" betűt hármasra, stb. Az "a" betűt simán cserélheted "@"-ra, és így tovább. Az elejét vagy végét megfűszerezheted egy speciális karakterrel (aláhúzásjel, vagy valami hasonló). és persze 1-2 betűnél válthatsz a kis és NAGYbetűk között is.
Ha bizonyos időközönként szeretnéd cserélni a jelszót a nagyobb biztonság érdekében (pl. banki hozzáférésnél ajánlott), akkor a legegyszerűbb, ha csak valamelyik karaktert cseréled egy bizonyos logika mentén, amit csak Te ismersz. Például az ötödik (vagy akárhanyadik) karakter mindig az aktuális hónap száma, vagy az évből hátralévő hónapok száma, vagy a hónap nevének ötödik betűje, stb.
A módszer teljesen mindegy, hogy mi. Találj ki bármit, a lényeg, hogy a logikája a sajátod legyen, így ha nem is jut eszedbe hirtelen a jelszó, a felépített logikát követve könnyedén rá fogsz jönni.
A lényeg, hogy ha leírod, legyen teljesen értelmetlen, elsőre megjegyezhetetlen, kb. 8-12 karakter hosszú, legyen benne kis és nagybetű, szám, valamint lehetőleg valamilyen speciális karakter.
Ügyelj az online fiókjaid biztonságára!