A számítástechnikai blog

Ez a blog azért jött létre, hogy szaktanácsokkal szolgáljunk azoknak az embereknek, akik használják a számítógépet, de nem biztos, hogy minden trükköt ismernek, és szeretnék, ha a számítógép használata zökkenőmentesebbé válna.
A blog szerkesztője a MasterMind Számítástechnika

Tetszett? Lájkolj minket!

Tetszett? Még több tanács:

Sokféle számítógép van. A klasszikus asztali számítógépek után jöttek a hordozható laptopok. Aztán ott vannak a mini számítógépek, szerverek és tulajdonképpen egy okostelefon is számítógép.

Van azonban olyan, amit a legtöbb ember nem ismer, pedig igazán praktikus  tud lenni. Ezek az All-in-one gépek.

Érdemes elolvasni ezt a levelet?

Mi az az All-in-one?

Ahogy a neve is mutatja, ezek a "minden egyben" gépek. Vagyis a számítógép a kijelzőben van benne. Kinézetre egy kicsit vastagabb monitor az egész, de benne van a számítógép teljes lelke. Alaplap, processzor, háttértároló, memória, sőt akár DVD meghajtó is.

Az all-in-one (ejtsd: oll in ván) gépek átmenetet jelentenek a klasszikus asztali gépek és a laptopok között. Asztali gép, mivel nem hordozható, de kicsit laptop is, hiszen minden egybe van építve, az összes alkatrész egy egységet alkot. Egy asztali számítógépet egy számítástechnikai szaküzletben szerelnek össze (vagy hozzáértő felhasználók akár otthon maguknak is össze tudják rakni), míg egy laptopot egy gyártó cég gyártó üzemben szerel össze. Az all-in-one gépeket is gyártók készítik, tehát nem egy üzletben kerül összeszerelésre.

Előnyök-hátrányok

Az all-in-one gépek leginkább az asztali gépeknek az alternatívái, és nem a laptopoké, bár néhány olyan eset is előfordul, hogy valaki laptopot használ kvázi asztali gépként, vagyis hiába nem hordozza magával, mégis laptopot választ.

Egy hagyományos asztali géppel szemben előny az all-in-one gépeknél a design és kialakítás. Mindenképpen jobban néz ki a kissé korszerűtlenül ható asztali gépeknél, valamint sokkal praktikusabb, hisz kisebb a hely igénye is. Ezen kívül előny, hogy kisebb az áram fogyasztása is a hagyományos asztali számítógépekhez képest, valamint csendesebb.

Hátrány viszont, hogy jóval korlátozottabb a fejlesztési lehetőség (ahogyan egy laptop esetében is). Ugyancsak hátrány, hogy meghibásodás esetében valószínűleg költségesebb a javíttatás, mint egy asztali számítógép esetében, és előfordul, hogy a javítása nem gazdaságos (pl. egy alaplap csere esetén), holott egy hagyományos asztali gép esetén ez még pár tízezer forintból javítható.

Mindezeken túl viszont a gyártók általában több garanciát vállalnak rá, mint egy hagyományos asztali számítógép esetében szokásos, és várhatóan az alkatrészek egymással nagyon jól összehangolt kiválasztása nagyobb stabilitást, jobb működést eredményez (ahogyan a brand asztali gépek és laptopok esetében is van).

Hátrány viszont, hogy jóval kisebb szabadsággal rendelkezünk vásárláskor, mint egy asztali PC esetén. Míg egy asztali PC-nél minden alkatrészt külön-külön tudunk kiválogatni, addig itt előre összeállított konfigurációk közül választhatunk. Így ha valakinek a nagy átlagtól eltérő igénye van (jellemzően az extrém teljesítményt nyújtó gépekre gondolunk), akkor ott könnyen lehet, hogy nem találunk all-in-one gépből megfelelőt. Vagy ha igen (pl. Apple iMac Pro), akkor az irreálisan drága lesz.

Ár?

Ha már az áraknál járunk. Igazán nagy különbségek nincsenek a hagyományos asztali gépekhez és laptopokhoz képest. Ugyanazt a tudást kb. hasonló áron kapjuk meg.

Míg egy asztali számítógép (monitorral, billentyűzettel és egérrel, jogtiszta Windows-zal) közepes irodai/otthoni felszereltségben mondjuk kb. bruttó 215 ezer forint, addig ugyanez laptop esetében kb. bruttó 200 ezer forint (de itt ugye kisebb a kijelzőnk), és all-in-one gép esetében pedig kb. bruttó 210 ezer forint.

 

Te hallottál már az all-in-one gépekről?

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://szamitastechnikarol.blog.hu/api/trackback/id/tr513853006

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása